הנמכות גבס – שיפוץ דירה

מהן הנמכות גבס?

הנמכות גבס הן בעצם עבודת שיפוצים הנעשית באמצעות גבס לצורך הנמכת תקרה קיימת, הנמכות גבס משמשות לשלל צרכים ומטרות שונות, ביניהן הנמכת תקרות גבוהות מדיי, בידוד נגד בריחת חום, יצירת תקרה אקוסטית לבידוד רעשים, עיצוב התקרה והענקת מראה ייחודי, תאורה מוסתרת בתוך תקרת הגבס, הסתרת מערכות מיזוג וכבלים. הנמכות גבס הן עבודות גבס שכיחות ביותר ונפוצות בימינו, השימושים בעבודה זו הם גם למטרות מעשיות ובנוסף למטרות דקורטיביות, תקרת גבס מעוצבת נותנת לדירה מראה מעוצב וייחודי.

השימושים בהנמכות גבס

בנוסף לכך, הגבס הוא חומר מבודד תרמית, דבר שנותן לו למנוע איבוד חום בצורה יעילה ובכך חסכון בחשמל בחודשי החורף. פעמים רבות השימוש בהנמכות גבס הוא אפקטיבי ביותר בעת התקנת מערכת מיזוג ראשית, תקרת הגבס מוקמת מעל למערכת המיזוג ובכך מסתירה את תעלות המיזוג והמזגן עצמו, בכך היא משפרת את מראה חלל ומהווה פתרון פרטי למערכת מיזוג בבית. השימוש בהנמכות גבס הוא יעיל ושימושי מאוד למטרות וצרכים רבים, כמעט בכל עבודת שיפוצים מתבצעות הנמכות גבס על מנת להנמיך את התקרות לצרכים עיצוביים או מעשיים עקב הקשיים והאי נוחות בתקרה גבוהה. הנמכות גבס משמשות גם למטרות בידוד תרמי וחסכון בחשמל, הוספת תקרה נוספת תורמת למעטפת שמבודדת את החלל הפני החלק החיצוני של הבניין. להנמכות גבס עוד שלל שימושים כמו שילוב תאורה נסתרת, שילוב מערכת שמע, רמקולים ומקרנים יורדים, מערכת כריזה ועוד.. הנמכת תקרה משמשת גם במקרים רבים לצורך בניית תקרות אקוסטיות, הגבס הינו חומר מבודד מבחינה אקוסטית מה שמעניק לו את האפשרות למנוע התפשטות רעשים ובליעה של גלי קול.

האם כדאי לבצע הנמכות גבס?

בימינו אין כמעט דירה ששופצה שלא קיים בתוכה הנמכת תקרה. על פי דעת הרוב, הנמכות גבס הן שיטה מועדפת ונוחה מאוד לצרכים הפרטיים שלה וגם לצורך עיצוב הבית בזכות העלות הזולה שלה, זמן העבודה המועט והשימושים רבים שלה. אולם, ישנם הטוענים כי הנמכת תקרות היא לא פתרון מוצלח, שכן התקרות במדינתנו הן נמוכות גם ככה, וכן בגלל שרבים מגזימים בהנמכת התקרה ובכך גורמים להקטנת חלל החדר. במקרים רבים ניתן לפתור בעיות תאורה או תעלות מיזוג בצורות שונות ויעילות שאינן פוגעות או מקטינות את מרחב החדר.