טיח – קרניז גבס

מהו טיח?

איש המקצוע אחראי על התאמה מדויקת של סוג השיט לסוג המבנה בהתאם לרמות הלחות במקום, סוג המשטח ועוד פרמטרים רבים. טיח הוא חומר בנייה ותיק שעשוי בעיקר ממלט וחול, אך ישנם גם סוגי טיח אחרים העשויים מחומרים אחרים. חשוב להמתין לייבוש הבטון או החומר ששמש בשכבה שלפני הטיח מינימום 15 ימים בכדי להבטיח את איכות הטיח ולמנוע התפרקות. יש צורך בשילוב סוג הטיח לסוג הבניין ומשטח, על כן יש צורך באיש מקצוע (אדריכל, מפקח, מהנדס בניין). הטיח החיצוני מסייע לנו לצורך אטימה והשלמת המראה המוגמר של המבנה, הביצוע שלו הוא בשלוש שכבות שונות: •שכבה ראשונה – אטימת הקיר על ידי הטיח •שכבת שנייה – החלקת הקיר כך שהוא ישר לגמרי על ידי הטיח •שכבה שלישית – שכבת הטיח האחרונה שנותנת למבנה מראה ייחודי ויפה, שכבה זו היא גם הבסיס לצביעה של המבנה.

טיח פנים

קיימים סוגי טיח חיצוניים וסוגי טיח פנימיים, טיח פנים מסייע לצורך ציפוי הקירות הפנימיים והחלקתם כך שייראו יפים,ישרים ומוכנים לצביעה. בעוד שתפקיד השכבה הראשונה הוא ליישר ולאטום את כל הבקעים והגושים בקיר, ותפקיד השכבה השנייה הינו יצירת גימור ושכבה המכינה את הקיר לשלב הצביעה. בניגוד לטיח החיצוני, שנעשה בשלוש שכבות, הטיח הפנימי בדרך כלל מתבצע בשתי שכבות. הטיח משמש לציפוי קירות של מבנים בדרך כלל, קיימים סוגים שונים של טיח, כל סוג יש להתאים בצורה מדויקת ומתאימה לסוג המבנה תוך התחשבות במשתנים נוספים.

סוגי טיח

הטיח הצמנטי הוא חזק מאוד ומתקשה במהירות, אבל גם לו יש חסרונות, הוא לא "נושם" וחוסם מעבר אוויר, באופן שלא נכנס הרבה אוויר לחלל, הוא לא מונע רטיבות ועלול להחמיר אותה במקרה של חדירת מים. הטיח לא כדאי לשימוש מתי שמשטח העבודה הוא לח או רטוב, או בימים עם טמפרטורות קיצוניים, הזמן הטוב ביותר לעשות עבודה זו הוא ביום עם טמפרטורה סטבילית ונוחה. טיח סיד הינו מאוד עמיד ויציב, הוא מונע רטיבות ביעילות ומשפר את איכות האוויר, אך לעומת הטיח הצמנטי הוא יותר חלש וזמן הייבוש וההתקשות שלו הוא ארוך יותר. קיימים סוגים רבים של טיח חיצוני המשמשים אותנו כיום לשלל שימושים, סוגי הטיח המתאימים לשימוש חיצוני הינם טיח סיד וטיח צמנטי. בביצוע הטיח יש לבצע את העבודה ברצף ללא הפסקות או עצירות.