עיצוב חדרי ילדים – כל מה שצריך לדעת בעיצוב חדרי ילדים בהתאם לגיל הילד

עיצוב חדרי ילדים הוא תחום הנפול תחת עולם עיצוב הפנים, בעיצוב חדרי ילדים ישנם גישות ונישות שונות של עיצוב המותאמות לגילו של הילד ומתחלקות לשלוש חלקים מרכזיים – עיצוב חדרי ילדים לתינוקות, עיצוב חדרי ילדים לילדים בגילאי גן ויסודי ועיצוב חדרי ילדים למתבגרים.

עיצוב חדרי ילדים לתינוקות

בעיצוב חדרי ילדים לתינוקות נסתכל מהגישה של הפונקציונליות של החדר ופחות המראה העיצובי שלו, אמנם המראה הוא בעל חשיבות, אך החשיבות הזו היא לרוב להורים ולא לתינוק. הדבר היחיד בו התינוק מבחין בגיל הזה הוא הצבעים, לכן מומלץ להשתמש בצבעים מעניינים ומגוונים. בעיצוב חדרי ילדים לתינוקות כדאי להתמקד בפונקציונליות של החדר, הציבו את הריהוט כך שיהיה מעבר חופשי וקל בחדר, אזורי אחסון רבים ושידת החתלה. מומלץ גם להוסיף כסא נוח או כורסה לחדר בשביל שיהיה נוח לשבת עם הילד או לשבת ליד מיטתו בכדי להשגיח עליו.

עיצוב חדרי ילדים – ילדים בגיל גן ועד לגיל ההתבגרות

בעיצוב חדרי ילדים לילדים בגן ויסודי כדאי לגשת בגישה שונה מעט, תנו לילד את יכולת הביטוי וההשפעה בעיצוב אך הגבילו אותו לגבי דברים שאינם מוסכמים. לדוגמה, תוכלו להסכים עם הצבע קירות שהוא רוצה אך הסבירו לו שישנם צבעים שלא מתאימים לקירות כמו צבעים כהים או נועזים ובוהקים מדיי. יש לשים לב כי החלל ימצא תחת גג שבוצע בו איטום גגות תקין כדי שלא יווצר עובש בקירות החדר ומאחורי הארונות. חשוב מאוד שבחדר יהיה שולחן עבודה שמותאם לגובה הילד ונוח לעבודה ומרחב חופשי רב לתנועה וישיבה. ילדים בגילאים הללו אוהבים לשחק על הרצפה, וחשוב לתת להם את האפשרות לבטא את עצמם ולעסוק בתחביבים וכן מקום נוח לעשיית שיעורים ולמידה למבחנים בגיל היסודי.

עיצוב חדרי ילדים – מתבגרים

בעיצוב חדרי ילדים למתבגרים, כדאי לתת להם לקבל את ההחלטות המרכזיות בנוגע לעיצוב החדר. בגיל הזה החדר הוא המרחב הפרטי שלהם והבית שלהם, מתבגרים מבלים את רוב זמנם בחדר, לכן חשוב לתת להם את הבחירה והאפשרות לקבל את ההחלטות בנוגע לחדר שלהם. כשמדובר בעיצוב חדרי ילדים למתבגרים, כדאי לרכוש ריהוט גדול יותר, כמו מיטת אחד וחצי או מיטה זוגית במקום מיטת יחיד, שולחן עבודה מותאם ללמידה למבחנים ושיעורים עם גישה לתקע לחיבור מחשב או טלוויזיה וכיסא ישיבה נוח בשביל הגב. אם יש מקום בחדר כדאי גם להוסיף ספה, שכן מתבגרים מאחרים את חבריהם לעתים קרובות בחדר שלהם כך שספה תהווה אזור ישיבה נוח יותר מהמיטה.